Varadero
Ano nebo ne? Je to tu hezké nebo není? Mám tam jet nebo nemám? Tohle jsou otázky, které si klade každý turista, který se chystá do těchto míst. Lidé, kteří tu totiž byli, se rozdělili na dva základní tábory – odpůrce a příznivce. Tento dlouhý výběžek poloostrova se spoustou hotelů, restauraci, barů, rychlého občerstvení a samoobsluh se tolik odlišuje od ostatních částí Kuby, že se tomu nedá skoro ani uvěřit. Gringos, tak se přezdívá cizinců a zároveň je to také urážka pro Severoameričana, tu utrácejí tak horentní částky, že se tento kousek země defakto oddělil od zbytku ostrova. Ten ostrý kontrast je vidět na každém kroku a izolace se každým rokem pouze zvyšuje.
Veradero je jednou z destinací, které nabízejí cestovní kanceláře. Předpokládá se, že turisté budou pokračovat dál v poznávání země, ale mnohdy se stává, že přiletí a už odsud nevytáhnou paty, tak se jim tu zalíbí. Odtud ale nepoznáte pravé kouzlo Kuby, proč fascinuje tolik lidí… ale jestli se tu přeci jen rozhodnete zůstat, udělejte si alespoň několik jednodenní výletů do okolí, které by vás trochu zasvětili do zcela jiného života, než jaký se vede tady. V okolních městech narazíte na lidi, kteří z tohoto místa doslova zběhli, jsou šťastní, že se tam odtud dostali a mohou být někde jinde.
Proč Varadero ano?
Na druhou stranu jsou tu příznivci, kterým „nevadí“ dvaceti kilometrový pláž s bílým pískem (tady to není přehnané, písek opravdu dostává bílý nádech), čistá voda, kterou vláda označuje za nejčistší na světě (proč ta skromnostJ). Tohle místo nevzniklo, aby vydělávalo tvrdé peníze, bylo založeno o mnoho let dříve, když si zde milionáři ve 20. letech postavili svoje prázdninové vily. Turismus jako obchod se tu rozvinul teprve po druhé světové válce, kdy se postavily taková lákadla jako kasina a hotely, která svým přepychem a hazardním hrami přispívají štědrými dávkami do místní pokladny.
Proč Varadero ne?
Ale všechno není zase tak hezké a idylické, jak by se dalo z předchozích odstavců odvodit. Vane tu severní vítr, jehož důsledkem se vytvářejí spodní proudy, které by mohly neopatrného nebo slabého plavce uchopit a vtáhnout jej pod hladinu, nebo jej odnést na širé moře. Záchranáři proto pravidelně vyvěšují červené vlaječky, aby varovali případné dobrodruhy. Ani vzduch tu není tak čistý, velmi často je cítit silnými výpary ropy z okolních těžebních věží. A to není všechno. Prostituce je tu zcela normálním jevem, nikdo ji nezakazuje, takže se provozuje na každém rohu. Někomu to může vyhovovat, ale většinu to pobuřuje, další nesnází jsou také moskyti, kteří jsou tak otravní, že z nich můžete prvních pár hodin doslova šílet. Představte si naše komáry, no tak moskyti jsou několikrát horší (aspoň třikrát). Navíc je letovisko tak rozsáhlé, rozkládá se na 17 km a postrádá centrum, že pohybovat se po něm pěšky je skoro nereálné, budete potřebovat nějaký dopravní prostředek, abyste mohli přejet z jednoho konce na druhý.
Výhodou jsou jeho hotely s otevřenými bary a nabídkou vodních sportů, navíc je tu povoleno opalování nahoře bez.
S pevninou jej spojuje most, takže není problém se na ni dostat suchou nohou.
Pokud byste chtěli projet Kubu celou, museli byste si na to vyšetřit víc jak měsíc, zase tak malá není, jak se o ní povídá. Většina turistů začíná v hlavním městě (Havana), pokračuje přes tabákové plantáže, k cukrovarům, přes koloniální města, jež vám poskytnou obrázek o minulosti, podívají se k horám a opět se vracejí. Typické karibské pláže vám toho můžou nabídnou „hodně“, ale nejvíce pokladů se ukrývá uvnitř Kuby, ne na jejím okraji.
Fotogalerie Varadero si pak můžete prohlédnout na naší webové fotogalerii, kterou je galerie.esotravel.cz