Trinidad

Je třetí ze sedmi původních osad na Kubě, které tu založil Velázquez. Zbohatlo díky příjmům z trhu s otroky, jež se v té době stalo hodně výnosným, pašováním a cukrem. Určitě nikoho nepřekvapí, že tu najde koloniální španělskou architekturu, jež byla označena známkou UNESCO – nebo-li „Místo světového dědictví“. Trinidad se stal nejkrásnějším městem na ostrově a také jedním z nejzachovalejších.

Okolí Trinidadu

Poblíž tohoto města se nachází dost a dost turistických atrakcí, aby vás dokázali na dlouhou dobu uchvátit do své moci. Než je všechny projdete, zabere to pár dní a to ještě nepočítám, že se vám některé můžou natolik zalíbit, že propadnete jejich kouzlu a zůstanete pouze tam. Klidně se to může stát, je tu dost takových míst, která svou krásou dokážou uchvátit srdce i mysl člověka, který je krásám otevřen. Jmenujme třeba pláž Playa Ancón, údolí Cukrovarů a vodopády a treky v pohoří Escambray.

Uvnitř města

Staré domy jsou obklopeny množstvím zrestaurovaných a následně předělaných domů na obchody, muzea, umělecké galerie, restaurace… Můžete se zde s klidem nadechnout, žádný smog ani výfukové plyny se vám nebudou usazovat na plicích a ničit tak vaše zdraví, prostě žádná doprava, i jízda na kole je tu jaksi omezena, velký podíl na tom má také nezvykle dlážděný povrch silnic, který by si s gustem smlsl na nějaké té pneumatice, která by na něj důvěřivě vjela. Je tu klid a ticho, pokud tu ovšem neproudí davy turistů.

Další zvláštností je také to, že i přes bouřlivé a zmítané 20. století, jen málo těchto negativních vlivů zavítalo až sem. V noci je tu takové ticho, které je pro uši Evropana tak nezvyklé, že se tu zdržuje i po více nocí, jen aby si jej dosyta užil. Horší je to potom, co odtud odjede. Silnice, rachotící náklaďáky, řvoucí zvířata… budete v duchu jenom vzpomínat, jak krásně bylo na Trinidadu.

Staré město

Ve starém městě vám učarují malovaná zábradlí, sochy chrtů a zářící koloniální budovy. Uvidíte Museo Romántico se sbírkou nábytku a porcelánu, v jiném museu – Museo de Arqueología – zase kosterní pozůstatky indiánů, otroků a vycpaných zvířat. Museí je tu mnoho a můžete si vybrat sami, která navštívíte. Vybírejte podle svého vkusu, nebo jednoduše obejděte všechny, určitě nebudete zklamáni. Zastavte se v továrně na doutníky Piro Guinart, do které můžete i nahlédnout a obdivovat tak to kouzlo a tajemství výroby. Není nijak velká, pracuje tu totiž pouhých 30 zaměstnanců.

Toulky ulicemi

Každý jistě zná pojem „zevlování“. Toto slangové slovo znamená něco jako potulování se bez cíle po nějakém místě, nebo jen tak koukat do zdi. Ale na Trinidad se přesně hodí, protože toulky ulicemi jsou tím nejúžasnějším, co tady můžete zažít.Ani místní obyvatelé neznají názvy nových uliček, které tu stále vznikají, neví, zda-li vůbec existují a kde se nacházejí, takže něco jako je mapa vám asi bude k ničemu. Každá ulička je něčím zajímavá, každá skrývá vlastní koloniální poklad. Nevěříte? Projděte se a „zevlujte“, ztratit se nemůžete, tak velké město zase není, takže se klidně ponořte do svého snění a obdivujte místní krásy…

Fotky Trinidad

Fotky Trinidadu, jakožto města na Kubě, naleznete na portálu GalerieEsotravel.cz