Malecón

Vine se podél severního pobřeží jako dlouhý, ale značně starý a zjizvený had – šestiproudá silnice spojující Centrální Havanu a Vedado. Ale nečekejte nějakou hezkou vyjížďku, budete zahlceni sprškami mořské vody, které se nad vámi skoro uzavřou, ocitnete se ve špinavém tunelu. Ještě tomu schází, aby se nad a okolo vás proháněli rybičky nebo jiní mořští živočichové a připadali byste si jako deset tisíc mil pod mořem. Barevné budovy, okolo kterých budete projíždět, již dávno nejsou barevné. Asi byste nedokázali určit jejich původní zabarvení. To, co kdysi bylo krásné a okázalé, se vlivem působení mořské vody stalo rozplizlé a zchátralé. Budovy se vám rozpadají skoro před očima. Jenom čekáte, kdy se kus parapetu utrhne a spadne dolů. Ale co není na silnici je na pobřeží, kde je velice hezky. Za vlahých a měsíčních večerů se tu procházejí ruku v ruce zamilované dvojice.Většina návštěvníků se soustředí na Starou Havanu, kde se nacházejí muzea – ta je spíše pro ty historicky zaměřené, ale pokud zavítáte do nových oblastí, naskytne se vám skutečně ojedinělý pohled na místa ke žije a pracuje většina lidí. Nová Havana se skládá ze dvou nejzajímavějších částí: Centrální Havana a Vedado.

Centrální Havana

Co si vlastně představit pod pojmem hodně lidí? No představte si přelidněnou španělskou čtvrť, kde se pomalu ani nehnete, jak je to tu všechno namačkané na sebe. Nižší a střední vrstvy se tu prolínají, mísí se a vytvářejí tak pestrou skupinu lidí. Nenajdete tu moc turistických atrakcí, ale po procházce po jejích zaprášených uličkách a zhlédnutí každodenního shonu a života obyčejných lidí, možná se vám otevřou oči, a pokud jste si do té doby mysleli, že se máte relativně špatně, tohle vás přesvědčí, že na světě může být ještě daleko hůř.

Vedado

Je naopak obchodní a obytnou zónou, něco jako shluk a srocení obyvatel střední střídy na jediném místě – množství parků, pomníků, hotelů, restaurací, divadel a havanská univerzita.