Havana

La Habana – Paříž Karibiku
Staré náměstí v centru Havany

Budete trávit dovolenou na Kubě a nechcete jen tak ležet na pláži, ale chcete vidět kus kubánské kultury a prožít Kubu naplno? Tak to si nenechte ujít návštěvu hlavního města Kuby, Havany. Havana, španělsky San Cristóbal de La Habana, se nachází na severozápadě ostrova a je to nejblíže položené město od USA a je vzdáleno pouhých 160 km od Key Westu. V provincii, kterou město samo tvoří, žije okolo 2,2 milionů obyvatel a Havana se tak stává největším a nejvíce osídleným městem na Kubě.

První zmínky o městě pocházejí již z 16. století. Z této doby také ve městě nalezneme celou řadu architektonických památek, ze kterých se staly dominanty města a podařilo se je skloubit spolu s novodobějšími, socialistickými stavbami, které u nás nechvalně hyzdí většinu českých měst.

Historie Havany

Pobřeží Havany je lemováno Malecónem

Při evropských zámořských výpravách byl roku 1509 objeven záliv, kde o necelých 6 let později, roku 1515, bylo založeno město, město Havana. Město zde bylo vybudováno díky své strategické poloze. Záliv zabezpečoval skvělou obranu, proto zde byla vybudována pevnost a navíc město sloužilo pro další poznávací a dobyvatelské expedice skrz celý Karibik.

Havana se postupem času stala koloniálním centrem a centrem obchodu a turismu. Od 20. století, kdy se Havana začala stávat cílem pro mnohé turisty však začala ve městě růst kriminalita.

Památky Havany

V Havaně můžete ochutnat doutníky Cohíba, které právě vyjely z havanské fabriky Partagas Tobaco Factory.

Při procházce po Havaně nesmíte zapomenout navštívit nejkrásnější havanské náměstí Plaza de la Catedral.

Osmi kilometrová procházka po havanském Malecónu Vám ukáže historii Havany, kde se kříží stará kultura, která byla pohlcena ekonomickými reformami, spolu se soukromým obchodem, kterému se díky přívalu turistů v Havaně daří.

Lidovým nápojem Karibiku a stejně tak Kuby je samozřejmě rum, který se zde ve velkém vyrábí a také konzumuje. Přímo v hlavním městě můžete navštívit muzeum rumu Fundacion Destilera Havana Club. Při prohlídce na Vás čeká ochutnávka rumů a tradičních rumových koktejlů, spojena s tradiční kubánskou rytmickou hudbou.

Další muzeum, které můžete v Havaně navštívit, je muzeum čokolády.

Zážitků na Vás v Havaně určitě čeká celá řada. Můžete navštívit bary, které si oblíbil Ernest Hemingway, který v tomto městě strávil 20 let svého života.