Baracoy

Obdobně se jmenující vesnička Baracoy má také co nabídnout. Její proslulost s výrobou čokolády a kokosovým průmyslem nenechává nikoho na pochybách, co by si tu asi mohl koupit, co ochutnat a okolo čeho se bude vést veškerá debata, čím bude tato vesnička žít. Už tu neuvidíte pouze vyprahlou pustinu, kaktusy… krajina se kolem vesničky mění, kopce se začínají zelenat. Spatříte na nich kakaové a kokosové háje, jež vás budou zvát do svého přívětivého stínu. Pokud se pořádně rozhlédnete kolem sebe, zahlédnete palmové pláže a řeky. Právě v srdci nejvlhčí oblasti Kuby, jež spadá pod ochranná křídla UNESCA, se nachází deset řek, jež svou kvalitou a náročností uchvacují mnohé sportovce, hlavně ty, kteří milují rafty, tzv.rafťáky

Historie a památky

Baracoy se stala vlastně první osadou. Je tu nejstarší, ale nic jí to neubralo na její kráse. O toto místo se také vede historický spor. Někteří tvrdí, že právě u tohoto pobřeží poprvé spočinula noha Kryštofa Kolumba a ne někde jinde, jak tvrdí slavní historici. Místní Kolumbovi i připisují vztyčení Kříže vína (Cruz de la Parra), který je k vidění v Nuestra Seňora de la Asunción.

Je tu toho daleko víc. Zmínky o Kolumbovi jsou pouze takové lákadlo, něco jako zákusek před hlavním chodem. Pro dobrou vyhlídku se vyšplhejte na kopec, kde stojí hotel El Castillo (v minulosti to byl hrad). Z jeho oken můžete vidět červeň střech domů pod vámi, městský záliv, který vám bude asi trochu připomínat tvarem… co? Podívejte se a určitě na to přijdete sami, dále velmi významný orientační bod, podle kterého se můžete řídit skoro kdekoli a nepotřebujete ani mapu. Je to hora El Yunque (Kovadlina). Už její název vypovídá, jak asi bude vypadat.

Pokud byste měli chuť na horkou čokoládu, sejděte zase dolů z vyhlídky a vyčkejte si frontu odhodlaně čekajících lidí na tento lahodný nápoj. Slunce do nich nemilosrdně pere, ale oni si toho nevšímají, jako by se jejich celá bytost upřela pouze na vidinu blížící se slasti.

V okolí městečka se nachází několik předkolumbovských archeologických nalezišť. Týkají se dřívějších obyvatel, jež tu žili – tři hlavní indiánské skupiny, z nichž pouze jedna vytrvala až do dnešní doby.

Pokud sem zavítáte v dubnu, těšte se na to nejhezčí, co vám může vesnička nabídnout. V jiných časech je také hezká a malebná, ale právě první týden v dubnu se tu konají pouliční slavnosti, jež ji dokonale rozhýbou, vlijí do jejich ulic nový život a její karma se rozsvítí jasným světlem. Slavnosti se točí kolem vylodění generála Antonia Macea roku 1895, což byl začátek války o kubánskou nezávislost.