Baracoa

V nejvýchodnější části, v odlehlé horské oblasti, se nachází pouze jedna, ale o to unikátnější atrakce pro turisty. Mnoho z vás by si asi pomyslelo, co to může být v místě, kde lišky dávají dobrou noc? Nemylte se, není Kuba jako Kuba, není pustina jako pustina… toto magické městečko, jež se nachází v provincii Guantánamo, je vyhlídkové místo a současně americkou námořní základnou.

Gitmo

Tak se přezdívá Guantanámu mezi americkými vojáky. Spor mezi Amerikou a Kubou, a najednou se na kubánském území objevuje americká základna? Nemůžete uvěřit, že tam ještě stojí? Je to tak. Malá anomálie a absurdnost, ale přesvědčte se na vlastní oči. Byla založena roku 1903 a defakto se tak povýšila na nejstarší základnu v zahraničí. A kde k tomu vůbec Amerika přišla? Je to kus země pronajatý na neurčito – odměna ve španělko-americké válce. Každoročně posílá USA platbu nájemného, ale od roku 1959 nebyla ani jednou proplacen. Může vás napadnout, proč se Kuba tak vehementně brání přílivu amerických dolarů (a že to není nezanedbatelná částka – 4000$ už něco zmůžou). Kdyby se tomu tak stalo, znamenalo by to pro Kubu „porážku“. Uznali by tak legitimní působení amerického vlivu a přítomnosti na své půdě.

Už jenom podívat se na vojenskou základnu určitě stojí za to. Možná si ji spojíte s posledními událostmi, kdy se dostala do povědomí jako výslechové centrum pro teroristy.

Komentáře k “Baracoa”

  1. Marie Píše:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je reálné pro Evropana na Kubě se ubytovat u domorodců a jaký k tomu mají přístup.Díky předem

  2. roro Píše:

    Jaká je elektrická síť ? chtěla bych vézt foťák a nabíjecí baterky a budu bydlet u domorodců…

  3. Milan Kuneš Píše:

    Elektrická síť je 220, ale je potřeba adaptér, mají jiný tvar zásuvek, prodává se běžně v elektroprodejnách, Bydlení v privátech, tzv. Casa particulares mohu jedině doporučit, přímo v Baracoa mám pár známých,doporučuju Daniela v Cespedes 28.